Yüzde 25 zamdan EYT’li de yararlanacak

TORBA yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri cuma gecesi tamamlandı. Teklifin bu hafta Genel Kurul’a gelerek yasalaşması bekleniyor. Kurul görüşmeleri sırasında emekliye yeni artırım oranı için hazırlanan önerge kabul edildi. Önergeye nazaran Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ – KUR emeklileri yılın ikinci altı ayı için toplam yüzde 25 artırım alacak. Daha evvel altı aylık enflasyon gerçekleşmesine nazaran SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 19.77, Emekli Sandığı’nda yüzde 17.55 olarak uygulanacak olan artırım oranları yüzde 25’e tamamlanacak. Yüzde 25’lik artırımın EYT’liler için uygulanıp uygulanmayacağı baş karıştırdı. Lakin verilen önergede EYT’lileri kapsam dışında tutacak bir düzenleme yer almadı. Bu hususta bir öteki önerge de verilmedi. Bunun için yüzde 25’lik maaş artırımında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle emekli olanlar da kapsamda olacak ve yüzde 25’lik artırım maaşlarına yansıyacak. 

KÖK AYLIK ESAS

Yüzde 25’lik artırımda kök aylık temel olacak. Bir müddet evvel en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Lakin bu bahiste düzenleme yapılırken artış kök fiyata yapılmamış, 7 bin 500 TL’nin altındaki aylıklar Hazine yardımıyla yükseltilmiş ve emekli aylığı ödemelerinin 7 bin 500 TL’den az olamayacağı istikametinde yasa çıkarılmıştı. Bu nedenle 7 bin 500 liradan düşük alan emeklilerde 6 bin lira kritik eşik olacak. Örneğin kendi kök aylığı 6 bin lira olan lakin Hazine yardımıyla 7 bin 500 TL alan bir emeklinin kök aylığına artırım yapılacak. Yapılan artırım meblağı bin 500 TL olacak. Emekli aylığı olarak yapılan ödemenin 7 bin 500 TL’nin altında olmaması istikametindeki yasal düzenlemeye bağlı olarak bu şahsa Hazine yardımı verilmesine gerek kalmayacak ve kişi 7 bin 500 almaya devam edecek. Emsal halde kişinin kök aylığı 6 bin 100 liraysa yüzde 25’lik artırım kök aylığına uygulanacak ve maaş 7 bin 625 liraya çıkacak. Lakin eline geçen maaş 7 bin 500 lira olduğu için, maaşında 125 liralık artış olacak. 7 bin lira emekli maaşı alan bir vatandaşın da kendi emekli aylığına yüzde 25 artırım uygulanacak ve maaşı 8 bin 750 liraya çıkacak. Fakat maaşı bir müddettir 7 bin 500 lira olduğu için maaşının üstüne bin 250 lira ek gelecek. Kendi aylığı 7 bin 550 lira olan bir emekli ise yüzde 25’lik artırımı maaşı üzerinden alacak. Böylelikle maaşı 9 bin 437 liraya yükselecek. 

KİRAYA HUDUT DA GEÇTİ

Komisyon görüşmeleri sırasında kiralar için yüzde 25 hududu getiren düzenleme de kabul edildi. Verilen önergede, “Konut kiraları bakımından 2 Temmuz 2023 ila 1 Temmuz 2024 (bu tarihler dahil) ortasında yenilenen kira devirlerinde uygulanacak kira bedeline ait muahedeler, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçmemek şartıyla geçerlidir” denildi. Böylelikle konut kiralarında uygulanacak kira bedelini yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılıyor. Bir evvelki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranının yüzde 25’in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu oranları geçecek halde yapılan kontratlar geçersiz sayılacak. 31 Temmuz prestijiyle 5 yıl yahut daha az müddet kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan müddetlerini kontrollü hürlük altında infaz edecek.

EK MTV’Yİ TAŞIT KİMİN ADINAYSA O ÖDEYECEK

torba teklifin içinde yer alan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için de birinci etap tamamlanmış oldu. Komite görüşmeleri sırasında CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, ek MTV ile ilgili “İki taksit biçiminde ödeme var. Diyelim ki ocak ayında vatandaş ödedi. Otomobilini mart ayında sattı. Alan vatandaş da temmuz ayında ikinci taksiti ödedi. Artık ocak ayında ödenmesi gerekeni kim ödeyecek?” dedi. Yasa teklifi sahibi AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün ÖK ise, “Ocakta ödedi, temmuzda sattığında araç şu an kimdeyse o ödeyecek. Bandrolü şu an araç kimdeyse o ödeyecek zira artık aracın sahiplik durumu kelam konusu, kimin ismine tescilliyse. Geriye yönelik değil, şu an kimin aracı varsa, kimdeyse ek gelen MTV’den o sorumlu” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir