Satranç Büyükustası Magnus Carlsen, Hans Niemann’a tepki gösterdi!

Satrançta dünya klasmanının 1 numarası Norveçli Magnus Carlsen, hile yaptığını düşündüğü rakibine gösterdiği reaksiyonla gündeme geldi.

Julius Baer Kupası’nda oynanan çevrim içi maçta ABD’li rakibi Hans Niemann‘a karşı birinci atağını yapan 31 yaşındaki Carlsen, hiçbir açıklamada bulunmadan kamerasını kapatarak karşılaşmadan çekildi.

HİLE YAPTIĞINI KABUL ETTİ

Karşılaşmayı takip edenlerin beklemediği bir harekete imza atan Carlsen’in, hile yaptığını düşündüğü rakibini protesto ettiği yorumlarına neden oldu.

Kariyerinde 5 dünya şampiyonluğu bulunan rakibini eylül ayı başında düzenlenen bir turnuvada da yenmeyi başaran Niemann, daha evvelki açıklamalarında hile yaptığını kabul etmişti.

Fotoğraf: Hans Niemann/Twitter

“EĞER KONUŞURSAM BAŞIM BELAYA GİRER”

Eylül ayındaki turnuvanın akabinde reaksiyonunu toplumsal medya hesabından yaptığı, “Eğer konuşursam başım büyük belaya girer” paylaşımıyla gösteren Carlsen’e, hızlandırılmış satrancın (blitz) dünyadaki en düzgün atletlerinden biri olarak kabul edilen ABD’li Hikaru Nakamura da dayanak verdi.

19 yaşındaki Niemann ise Magnus Carlsen ve Hikaru Nakamura’nın prestijini lekelemesine müsaade vermeyeceğini söyleyerek kendisini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir