Hollanda Kralı: Noel endişelerin gölgesinde geçiyor

Willem-Alexander, şimdiki sıkıntılarına dair iletiler verdiği Noel konuşmasını idari başşehir Lahey’deki Kraliyet Sarayı’ndan yaptı.

Kral Willem-Alexander, ekonomik sorunlar, iklim değişikliği ve Ukrayna’daki savaşa değinerek, “Noel tasaların gölgesinde geçiyor.” dedi.

İnsanların faturalarını ödeme, konut bulma ve işlerinin geleceği hakkında telaşlı olduğunu anlatan Willem-Alexander, “İklim değişikliğinin getirdiği sorunlar bizi nasıl bir dünyada yaşamak istediğimize ait asıllı tercihler yapmaya itiyor.” diye konuştu.

Zor vakitlerde Ukrayna halkının örnek alınabileceğini düşündüğünü lisana getiren Willem-Alexander, “Ukraynalılar Rusya’nın yırtıcı savaşına karşı yürek ve birlik içinde 10 aydır direniyor.” sözlerini kullandı.

Kral Willem-Alexander, Noel’in Ukrayna halkına barış getirmesi temennisinde bulundu.

“UZUN BİR YOLUN BAŞLANGICI”

Kral Willem-Alexander hükümetin ülkenin kölelik tarihi nedeniyle 19 Aralık’ta yaptığı resmi özür için “uzun bir yolun başlangıcı” tabirini kullandı.

Kendisi ve eşinin birçok platformda kölelik mağdurlarının acılarını lisana getirdiğini belirten Willem-Alexander, 2023’ün köleliği anma yılı olması sebebiyle buna dikkat çekilmeye devam edileceğini vurguladı.

Hollanda halkının geçmişte yapılan kusurlardan ötürü suçlanmaması gerektiğini kaydeden Willem-Alexander, “Tarihimizle yüzleşip köleliğin insanlığa karşı hata olduğunu kabul ederek ortak bir geleceğin tabanını hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Kral Willem-Alexander, konuşmasını müellif şair Marieke Lucas Rijneveld’in bir şiirinden alıntıyla tamamlayarak, Hollandalıların Noel bayramlarını kutladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir