Ehliyet sınavına düzenekle aday yerleştiren suç örgütüne operasyon

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Cürümlerle Uğraş Şubesi grupları, ehliyet imtihanına giren adaylara kopya çektirildiği tespiti üzerine teknik takibe başladı. Yaklaşık 1 yıl süren takip sonucu 270 kuşkulu belirlendi.

Suç işlemek gayesiyle örgüt kurma yahut yönetme, örgüte üye olma, resmi dokümanda sahtecilik, ÖSYM Kanunu’na muhalefet suçlaması yöneltilen şüphelileri yakalamak için 1000 kişilik emniyet grubuyla Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi.

Aralarında sürücü kursu sahibi ve çalışanlarının da bulunduğu şüphelilerin konut ve iş yerlerinde arama yapıldı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN İLAN

Şüphelilerin, toplumsal medya uygulamaları, ilan, afiş ve aracı şahıslar vasıtasıyla şoför dokümanı ve tipi dokümanları almak isteyen Türk ve yabancı asıllı bireylerle temas kurdukları, bu şahıslar ortasında daha evvel birçok defa ehliyet imtihanına girip başarısız olmuş, kâfi teorik bilgiye sahip olmayanların da bulunduğu belirlendi.

DENETİMİN AZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİ OKULLARA YÖNELDİLER

Okuma yazma bilmeyen ya da diploması olmayanlara uydurma diploma, mezuniyet dokümanı, sabıka kaydı bulunanlara düzmece isimli sicil evrakı, düzmece sıhhat raporu düzenleyen hata örgütü mensupları, bu dokümanları örgüt içerisinde faaliyet gösteren şoför kurslarına vererek bireylerin kayıtlarını yaptırdıkları, şoför kursları vasıtasıyla da adayların imtihana girecekleri okullarda değişiklik yaparak, imtihan yerlerini kontrolün az olduğunu düşündükleri okullara aldırdıkları tespit edildi.

ADAYLARIN KIYAFETLERİNE KAMERALI DÜZENEK KURDULAR

Adayların kıyafetine Wi-Fi aracılığıyla ses ve imaj transferi yapan kameralı düzenek yerleştirerek imtihana soktukları, bilgisayar ekranını görecek formda kıyafetlerinin yaka kısmına yerleştirilen kamera ile adayın kulak içine yerleştirdikleri mikro kulaklıklarla soruların yanıtlarını verdikleri belirlenen örgüt mensuplarının, ayrıyeten “joker” tabir edilen kişileri kullanarak da adayların sınavı geçmelerini sağladıkları belirlendi.

Örgüt mensuplarının, cep telefonlarına kurdukları program üzerinden, farklı salonlarda bulunan birden fazla bireyle eş vakitli imajlı görüşme yapabildikleri de tespit edildi.

20 MİLYON LİRALIK KAZANÇ ELDE ETTİLER

Bu yöntemlerle sınavı geçen adaylardan 10 bin ile 20 bin lira ortasında değişen ölçüde para aldıkları belirlenen örgüt üyelerinin, yaklaşık 5 yıldır tıpkı prosedürle binlerce şahsa ehliyet almaya çalıştıkları, 300’den fazla kişinin bu formüllerle ehliyet aldığı ve yaklaşık 20 milyon lira haksız yarar elde ettikleri ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir