Eda Erdem’den Arina’ya jest: Hatıra kalmasını istedim! Simla Türker Bayazıt’tan kupa mesajı

Fenerbahçe Opet ve Ulusal Ekip kaptanı Eda Fazilet, Arina Fedorovtseva ve Macris Carneiro hakkındaki sorulara karşılık verdi. Fenerbahçe Yöneticisi Simla Türker Bayazıt, sarı-lacivertli ekibin bu sezonki gayesini açıklarken idare olarak projelerini anlattı.

BAYAZIT: FİNALLERE İSMİMİZİ YAZDIRMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ
-Lige kupa ile başladınız. En büyük rakiplerinizden biri Vakıfbank’ı mağlup ettiniz. Bu dönem çıtayı nereye koyuyorsunuz
Bu özel kupa, bu döneme nasıl başladığımızı ve neyi hedeflediğimizi gösteren bir kupa oldu aslında. Tabi ki finallere ismimizi yazdırmak en büyük maksadımız. Hoş bir kupa ile dönemi açtık ve öteki kupaların habercisi olarak görüyoruz.

‘TÜRKİYE’DE BİRİNCİ SEFER YAPTIK’
-Toplumsal cinsiyet eşitliği için Heforshe hareketine katıldınız. Hatta Lider Ali Koç, ‘Eşitliğin Önderleri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Mükafatı siz aldınız. Misal projeleriniz olacak mı, kız çocuklarıyla ilgili çalışmanız var

2018 yılında Tüpraş’ın dayanağıyla Birlemiş Milletler Bayan ünitesinin yürüttüğü HeforShe hareketine dayanak vermeye başladık. Kesintisiz olarak devam ediyoruz. Bu aslında bizim, Fenerbahçe’nin bir kültürü haline geldi. Bayanların spor ve spor yoluyla güçlenmesi için birçok projelere imza attık, atmaya devam edeceğiz.
Kulübümüzde hem atletlerimize hem de profesyonellerimize eşitlik eğitimleri verdik. Kız çocuklarını futbolla tanıştırdık, spor okullarında onların eğitimine başladık. 2021 yılında Bayan Futbol Ekibimizi hayata geçirdik. ‘Kadına Yönelik Şiddet’ haftasında hem atletlerimizle hem çalışanlarımızla kamu spotları çektik. Bütünsel yaklaşıyoruz bu olaylara. Devamı gelecektir. Biz spor kulübü olarak bunu Türkiye’de birinci yapan sivil toplum kuruluşu olduk. Öbür spor kulüplerinin bizleri takip ettiğini gözlemliyoruz. Ne keyifli ki örnek olabiliyoruz. Bir şahsa bile yararımız dokunuyorsa bu bizim için çok değerli.

-F.Bahçe bu 10 Kasım’da birinci kere tüm tv kanallarında ve mecralarda yer alan bir Atatürk klibi yayınlandı. Benim dikkatimi başrolde bayan atletiniz Buse Naz Çakıroğlu’nu kullandınız. Şuurlu bir seçim miydi?
Bizim ceddimize bağlılığımız, ona olan sevgimiz, hasretimiz aslında sinemanın başrolü. Natürel ki bayan atletlerimiz filimde yer aldılar. Tahminen bir tık onları öne çıkarmış olabiliriz cumhuriyet bayanları olarak. Olimpiyat madalyası almış, dünya arenasında ülkemizi, bizi temsil etmiş bayan atletlere sahibiz. Bunda da gurur duyuyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü topluluğu olarak atamızla farklı bir bağ kurduğumuza inanıyorum. Bundan da büyük gurur duyuyorum. Çok hoş bir sinema yaptık. Cumhuriyetin 100. yılı bizim için çok pahalı. Çeşitli projelere imza atmaya devam edeceğiz.
Fener Alayı yürüyüşünü yaptık 29 Ekim’de. Çok değerli bir kupa kazandık o gün. O kupanın ehemmiyeti aslında bizim için manevi bedeli çok çok büyük. Müzemizde 29 Ekim 2022 etiketiyle yerini aldı. Atamızla olan bağlılığımızı yansıtan farkındalıklarımız ileriki günlerdeki projelerimizle devam edecek.

DÜNDAR: ARINA ÇOK HOŞ OYNADI
Fenerbahçe kaptanı Eda Fazilet ise kadro arkadaşı Arina’ya yaptığı jestin art planını anlattı. Son oynanan Galatasaray derbisindeki tribünlerdeki doluluğa dikkat çeken Fazilet, öteki ekibe arkadaşı Macris ile ilgili soruya karşılık verdi.

Sezona Şampiyonlar Kupası ile başladınız. Vakıfbank’ı mağlup ettiniz. Kaptan olmanıza karşın kupayı Arina’nın kaldırmasınız istediniz…
Benim Fenerbahçe’de bu kendimce yapmak istediğim bir şeydi her vakit. Gençleri teşvik edebilmek ve onlara hoş hatırlar bırakabilmek en büyük gayem. O yüzden kupayı kazandığımızda Arina çok hoş performans sergilemişti. Ben de bu anı ölümsüzleştirmek ve onun için çok hoş bir hatıra kalmasını istediğim için kupayı ona vermiştim. Bu benim daha evvel de yaptığım bir şeydi. Kendime uyguladığım bir geleneğim.

“MACRIS TRİBÜNLE BAĞLANTIDA OLMAYI SEVİYOR”
Macris de buradayken onu sormak istiyorum. İnanılmaz adapte oldu ekibe, taraftar ile çabucak kaynaştı. Kaptan gözüyle nasıl yorumlarsınız?
Macris çok sıcak kanlı biri ve ülkesinde de voleybol çok seviliyor. Kendisi daima söylüyor, maç sonlarında tribünlerle taraftarla irtibatta olmayı çok sevdiğini lisana getiriyor. Burada da herkes onu çok hoş karşıladı aslında. O da birebir sevgiyi karşılıklı onlara vermek için maç sonu tribünlerin yanına gidiyor. Çok profesyonel çok pahalı bir arkadaşımız. Onunla birebir kadroda olmaktan tüm kadro arkadaşlarım üzere ben de çok memnunum.

VOLEYBOL ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”
Fenerbahçe ve ulusal kadro için kıymetli bir figürsünüz. Voleybol Türkiye’de yükseliş trendinde. Neler söylersiniz?
Voleybol son yıllarda inanılmaz yükselişte. Memnun oluyorum. Galatasaray ile derbi maçı oynadık. Onların konut sahipliğinde olan gayrette tek boş koltuk görmedim. Bu çok bedelli bizler için. Biz voleybolun ülkenin her yerine hatta Avrupa’ya dünyaya yayılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu bahiste başarılı olduğumuzu görünce çok büyük memnunluk ve gurur yaşıyorum. Altın çağlarını yaşıyor diyebiliriz. Ben de o periyoda denk geldiğim için çok memnunum. Bunu gidebildiği yere götürmek için hatta çıtayı yükseltmek için her şeyi yapacağız. Ben de hem kulübümde hem de ulusal grupta elimden geldiğince kadro arkadaşlarıma takviye olmaya devam edeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir