Başkan Altay yeni dönem projelerini anlattı

KONYA (İGFA) – Selçuklu Kongre Merkezi’nde “Güçlü Konya İçin Bir Adım Daha” sloganıyla gerçekleştirilen programda, Anadolu’nun kültür ve medeniyet başşehri Konya’yı, her alanda çok daha güçlü kılmak için son 5 yılda kıymetli yatırımlar yaptıklarını lisana getiren Lider Altay, “Bir yola çıkarken, insan nereden nereye geldiğini bilmek ister. Hele ki bir kentin hizmetkârıysanız, o kent için neler yaptığınızı hem görmeniz hem de hizmet ettiğiniz halka anlatmanız gerekir” dedi.

“İNSAN BİR KENTİ SEVERSE, O KENTİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN YAPAMAYACAĞI HİÇBİR ŞEY YOKTUR”

“Konya, yalnızca coğrafyamızda değil, yüreğimizde de iz bırakan bir kenttir. Geçmişiyle, bugünüyle, yarınıyla kalplerimizde daima var olacak ortak bir destandır” diyen Lider Altay, “Bir hasretin, bir sevdanın ve bir umudun ismidir Konya. Konya’ya olan sevgimizi anlatmaya yetecek ne bir kelam, ne bir cümle var. İnsan bir kenti severse, o kenti güzelleştirmek için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Ne yorulmak bilir, ne dinlenmek. Gece gündüz demeden çalışır, hizmet üretir. Kederleri dinler, derman olmak ister. Bizim Konya’ya sevdamız da, aşk öykümüz de işte bu türlü bir şey. Bu kadim kentin yarınlarını inşa etmek, ‘Gönüllerin Kentine Gönülden Hizmet’ etmek, bu hayattaki en büyük mutluluğum oldu” tabirlerini kullandı.

“BU BÜYÜK VAZİFEYİ ÜSTLENMEK, HAYATIMIN EN BÜYÜK DÖNÜM NOKTASIYDI”

Konya’nın bağrından çıkmış, sokaklarında büyümüş bir kişi olarak kente hizmet etmeye şimdi gençlik yıllarında başladığını anımsatan Lider Altay “Her daim Konya’ya kıymet katacak projeler içerisinde oldum. Selçuklu Belediye Başkanlığı’na başladığım devri, benim için kıymetli bir deneyimin birinci adımı oldu. 9 yıla yakın bir müddet, burada yaptığımız hoş hizmetler sonucunda, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Konya halkı, bizleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı vazifesine layık gördüler. Bu büyük vazifeyi üstlenmek, hayatımın en büyük dönüm noktasıydı. Vazifeye geldiğimiz birinci andan itibaren önümüze bir maksat koyduk. Bu amaç; Konya’mızı her alanda kalkındırmak ve Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirmekti. Hamdolsun, yaptığımız her çalışmayla bu vizyonumuza adım adım yaklaştık” cümlelerini kullandı.

“5 YILIN AKABİNDE KONYA’MIZ YALNIZCA TÜRKİYE’DE DEĞİL, DÜNYADA DA YILDIZI PARLAMAYA BAŞLAYAN BİR KENT OLDU”

Başkan Altay, 5 yılda yol ve altyapı çalışmalarından KOSKİ yatırımlarına; Konya tarihinin en büyük kentsel dönüşüm ve mimari projelerinden, toplumsal ve kültürel hizmetlere kadar onlarca farklı alanda, yüzlerce projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.

‘Büyük Yatırımlar, Güçlü Konya’ prensibiyle, Konya’nın dört bir yanında yaptıkları çalışmalar sayesinde, Konya’yı ebediyen ileriye taşıdıklarını kaydeden Lider Altay şöyle devam etti:

“Şehrimizde yaşayan tüm hemşehrilerimizin hayatını güzelleştirmenin eforu içerisinde olduk. ‘Daima Yenilik, Hep Hizmet’ diyerek, Konya’mızı ihya etmek için çalışıp alın teri döktük. ‘Birlikte başaracağız’ dedik ve birlikte başardık. Her bir Konyalının sesine kulak verdik ve hoş kentimizi daima birlikte kalkındırdık. Bu uzun seyahatte Konya’ya olan sevgim ve hizmet aşkım hiçbir vakit azalmadı, her daim daha da arttı. Hamdolsun 5 yılın akabinde, Konya’mız yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da yıldızı parlamaya başlayan bir kent oldu. Bu kadim kentin mirasını korumak ve yarınlara emin adımlarla ilerlemesini sağlamak, benim ve tüm yol arkadaşlarım için kıymet biçilemez bir memnunluk ve deneyimdir.”

1 MART’TAN İTİBAREN TAŞRA ULAŞIMINA YÜZDE 50 İNDİRİM

Başkan Altay daha sonra misyona geldikleri günden itibaren ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla kente kazandırdıkları büyük yatırımları ve önümüzdeki süreçte atacakları adımları paylaştığı 1 saat 20 dakika süren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna toplu ulaşımla ilgili bir müjde vererek başlayan Lider Altay, 1 Mart’tan itibaren merkez dışındaki taşra ulaşımında tam yüzde 50 indirim uygulayacaklarını belirterek, “Toplu taşımaya büyük bir takviye vermiş olacağız. Kentimize iyi, uğurlu olsun” dedi.

“YENİ PERİYOTTA KONYA’NIN RAYLI SİSTEM SINIRLARINA 105.7 KİLOMETRE DAHA EK EDECEĞİZ”

Konya’da trafiği rahatlatmak için çok değerli çalışmalar yürüttüklerini paylaşan Lider Altay, “1986’da başlayan Büyükşehir Belediyemizin raylı sistem faaliyetleriyle bugüne kadar 26.5 kilometre uzunluğa ulaşmış bir tramvay sınırımız var. İnşallah bu devirde, 5 yıl içerisinde buna 105.7 kilometre uzunluğunda yeni sınırlar ek edeceğiz. Bunun 77 kilometresini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızla birlikte, 28 kilometresini de Konya Büyükşehir Belediyesi olarak biz üstlenmiş olacağız. Şu anda ihalesi yapılmış, müşavirliği devam eden toplam raylı sistem sınırımız, mevcut sınırımızın 1,5 katı uzunluğunda. Bunların bir kısmının temelini banliyöde olduğu üzere attık. Oburlarının de Nisan ayı içinde temelini atmayı planlıyoruz” tabirlerine yer verdi.

“KONYARAY BANLİYÖ ÇİZGİSİ KENTİMİZDE TOPLU ULAŞIM İSMİNE YAPTIĞIMIZ EN KIYMETLİ İŞLERDEN BİRİSİ”

Yapım çalışması tüm süratiyle süren KONYARAY Banliyö Hattı’yla ilgili de bilgi veren Lider Altay, “Şehrimizde toplu ulaşım ismine yaptığımız bugüne kadar en değerli işlerden birisi Banliyö Sınırı. Bilhassa Organize Sanayi Bölgemizdeki ve sanayi alanlarımızdaki vatandaşlarımızın toplu ulaşım kullanmaları ismine çok kıymetli bir işti. Konya tarihinin en büyük bedelli işlerinden birisi. 2 milyar 787 milyon ile birinci etap ihalesi tamamlandı, çalışmalar devam ediyor. İnşallah ikinci etapta da 2. Organize Sanayi ve Yaylapınar çizgileri da tamamlanarak kentimize kıymetli bir toplu ulaşım ağı kazandırmış oluyoruz” değerlendirmesini yaptı.

BARIŞ CADDESİ TRAMVAY HATTI’NIN TEMELİ NİSAN AYINDA ATILACAK

Barış Caddesi Tramvay Hattı’nın temelini 2024 yılı içinde atacaklarını açıklayan Lider Altay konuşmasına şöyle devam etti:

“16.9 kilometre uzunluğunda Fırat Caddesi’nden başlayıp Beyhekim Hastanesi, Barış Caddesi’nden Kent Plaza’ya kadar uzanan sınırımızın da bu yıl inşaatına başlamayı planlıyoruz. Yeniden kıymetli işlerimizden birisi Adliye-Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi Çizgisi. Bu en çok beklenen çizgilerden birisi. Zira hem Kent Hastanesi’nin hayata geçmesi hem de Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’nin taşınmasıyla birlikte bu bölgede dayanılmaz bir yoğunluk oluştu. İnşallah bu yıl Nisan ayı içerisinde burada da temel atmayı planlıyoruz. Evvel Kent Hastanesi-Adliye arasındaki bağlantıyı Şehir Hastanesi Alt Geçidi üzerinden başlayarak; sonrasında Aslım Caddesi’nden Yeni Sanayi Sitemize kadar birinci etabını Büyükşehir Belediyesi olarak biz hayata geçireceğiz. Yaklaşık 1.5 milyar lira bedelle bu işin süreci tamamlanmak üzere. Ulaştırma Bakanımızla daha evvel tabir ettiğimiz raylı sistem çizgileriyle birlikte daha ayrıntılı bir açıklama yaparak Konya’nın gelecek devirde 5 yılda 105 kilometre daha raylı sistem çizgisini kentimize nasıl kazandıracağımızı anlatacağız.”

KONYA-BAKÜ ORTASI KADAR MAHALLE YOLU

Konya’nın çok büyük bir coğrafya olduğunu anımsatarak bu türlü büyük bir coğrafyada ilçelere mahalle yolları kazandırdıklarını vurgulayan Lider Altay, “5 yılda 2 bin kilometrelik mahalle yolunu kentimize kazandırdık. 2 bin kilometre deyince tahminen zihninizde oluşmayabilir. Konya’dan Bakü’ye kadar yol inşa etmiş olduk. Toplam 4 milyar 172 milyon bedelle ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla 31 ilçemizin tamamında mahalle yolları inşa ettik. Tekrar 31 ilçemizin tamamında 950 kilometrelik, 1 milyon 625 bin ton sıcak asfalt çalışmasını 2 milyar 924 milyon bedelle; ayrıyeten ilçelerimizin tamamında 6 milyon 505 bin metrekare parkeyi de 1 milyar 171 milyon bedelle kentimize kazandırmış olduk” açıklamasını yaptı.

BAŞKAN ALTAY İHYA VE ONARIM PROJELERİNDEN BAHSETTİ

Başkan Altay, Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında hayata geçirilen; Mevlana Çarşı ve Altın Çarşı, Taş Bina, İnhisar Deposu-Depo No: 4, Aladdin Caddesi Cephe Yenileme, Darü’l-Mülk Stant Sarayı, Alaaddin Zirvesi Hafriyat alanı, Meydan Konutları, Büyük Larende Dönüşümü başta olmak üzere merkezde ve ilçelerde tamamlanan ve devam eden ihya, yenileme ve onarım çalışmalarını anlattı.

SARAÇOĞLU ZİRAÎ ÜRETİM VE AR-GE KAMPÜSÜ

Tarımda yeni bir evreye geçtiklerini vurgulayan Lider Altay, “Karatay Belediyemizle birlikte Saraçoğlu Ziraî Üretim ve AR-GE Yerleşkemiz hayata geçecek. 14 milyon metrekarelik alanıyla bu manada Türkiye’nin en kıymetli tesislerinden birisini hayata geçiriyoruz. Burada bilhassa küçükbaş hayvan varlığının vilayetimizde çoğaltılmasıyla ilgili tesisler, ayrıyeten kuraklığa güçlü bitkilerin hem test edilmesi hem üretilmesi ve bir çiftçi eğitim merkezi kurmayı planlıyoruz. Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Lideri olarak yurt dışından konuklarımızı eğitmek ve en kıymetlisi de Konya’da üretilen ziraî ekipmanların satışının gerçekleştirilmesi için yeni bir işlev olacak bu tesisimizi de inşallah önümüzdeki devirde hayata geçirmiş olacağız” dedi.

28 İLÇEYE 25 MİLYARIN ÜZERİNDE YATIRIM KAZANDIRILDI

Merkez dışındaki 28 ilçede bugüne kadar yapılan yatırımları rakamsal olarak açıklayan Lider Altay şöyle devam etti:

“Ahırlı’ya 275 milyon, Akören’e 426 milyon, Akşehir’e 2 milyar, Altınekin’e 650 milyon, Beyşehir’e 1.6 milyar, Bozkır’a 1 milyar, Çeltik’e 422 milyon, Cihanbeyli’ye 1.2 milyar, Çumra’ya 1.5 milyar, Derbent’e 370 milyon, Derebucak’a 530 milyon, Doğanhisar’a 597 milyon, Emirgazi’ye 330 milyon, Ereğli’ye 2.5 milyar, Güneysınır’a 430 milyon, Hadim’e 686 milyon, Halkapınar’a 251 milyon, Hüyük’e 805 milyon, Ilgın’a 1.7 milyar, Kadınhanı’na 1.3 milyar, Karapınar’a 1.5 milyar, Kulu’ya 1.4 milyar, Sarayönü’ne 947 milyon, Seydişehir’e 1.4 milyar, Taşkent’e 417 milyon, Tuzlukçu’ya 220 milyon, Yalıhüyük’e 150 milyon, Yunak’a 835 milyon lira olmak üzere böylelikle 28 ilçemizin tamamına yaptığımız toplam yatırım fiyatı 25 milyar 400 milyon lira oldu.”

SON 5 YILDA 52 MİLYAR 842 MİLYON LİRA YATIRIM YAPILDI

Başkan Altay, Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı ve milletlerarası alanda yapılan çalışmalar başta olmak üzere; Konya’da düzenlenen memleketler arası tertipler, gençlik, spor, eğitim, ziraî dayanak, toplumsal dayanak projeleri, KOSKİ yatırımları, akıllı kent uygulamaları, etraf yatırımları, kamulaştırma ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile devam eden büyük yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Konuşmasını son 5 yılda 31 ilçede hayata geçirilen tüm belediyecilik hizmetlerinin maliyetlerini tabir ederek sürdüren Lider Altay, “Yapı, imar ve kentsel dönüşüm çalışmaları için 18 milyar lira, kamulaştırma ve imar projeleri için 3 milyar 620 milyon lira, yeni caddeler, mahalle yolları, parke taşı, sıcak asfalt için 9 milyar 169 milyon lira, KOSKİ Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla 10 milyar 327 milyon lira, gençlik, spor ve eğitim faaliyetlerine 3 milyar 566 milyon lira, park-bahçe hizmetlerimiz ile etraf muhafaza ve denetim için 1 milyar 922 milyon lira, yeni otobüsler için 1 milyar 300 milyon lira, toplumsal dayanaklar 2 milyar 364 milyon lira, iklim değişikliğiyle gayret 952 milyon lira, ziraî dayanaklar 492 milyon, itfaiye teşkilatımızı güçlendirmek için 680 milyon lira, akıllı kent uygulamalarını güçlendirmek için 450 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. Böylelikle son 5 yılda aktüel bedelle 52 milyar 842 milyon liralık yatırımı kentimize kazandırmış olduk” diye konuştu.

170 PROJE İÇİN KELAM VERİLDİ, 348 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

5 yıl evvel Benim Kentim lansmanında Konyalılara toplamda 170 proje için kelam verdiklerini ve bugün gelinen noktada tam 348 projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Lider Altay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Konya Modeli Belediyecilik işte budur. Konya’da belediyeciliğin marka olmasının nedeni işte budur. Kelam verdiklerimiz, kelam vermediklerimizin dışında hayata geçirdiğimiz işler. Biz ne yaparsak yapalım binlerce, on binlerce proje yapmış olsak bile Konyalıların bize verdiği takviyenin karşılığını vermiş olamayız. Bu kent her şeyin en hoşuna layık. İnşallah kentimizi güzelleştirmek için bundan sonra da Konya’da yaşayan her bir vatandaşımızın sesine kulak vererek, onların gereksinimlerine ve beklentilerine nazaran projeler geliştirmeye devam edeceğiz. ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışımızla Konya’yı dünyaya örnek bir belediye okulu haline getireceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya, herkes için barış, herkes için adalet ve herkes için refah misyonuyla hareket edeceğiz. Filistin toprakları ve tüm mazlum coğrafyalarda barış için uğraş edeceğiz. Hemşehrilerimizin takviyesini ve duasını alarak güçlü Konya için esaslı hizmet anlayışımızı sürdüreceğiz. Konya’nın yarınları için yarınların Konya’sını inşa edeceğiz. Konya her şeyin en hoşuna yakışır. Bizler de en düzgününü, en hoşunu sizin için inşa etmeye çalışacağız. ‘Şimdi güçlü Konya için bir adım daha’ diyerek hizmet seyahatimizi ileri taşıma vakti. Artık güçlü Konya’nın vaktidir. İnşallah bunu da daima birlikte başaracağımıza ben inanıyorum.”

BAŞKAN ALTAY CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Bu vazifesi kendisine layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Lider Altay, “Geçmiş devir bakanlarımıza, şu anda kabinede bizi temsil eden bakanlarımıza, bedelli Konya Valimize, şu anda ortamızda bulunan ve bulunmayan tüm milletvekillerimize, AK Parti Vilayet Liderimize ve tüm teşkilatlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Allah sizlerden razı olsun. Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi Vilayet Liderlerimize, belediye liderlerimize, meclis Üyelerimize, AK Parti ana kadememize, bayan kollarımıza, gençlik kollarımıza, AK Parti İlçe Liderlerimize ve teşkilatlarına, mahalle muhtarlarımıza, mahalle liderlerimize, mesai arkadaşlarıma, bizi yalnız bırakmayan projelerimizde emeği olan Türkiye’nin çok ünlü mimarlarına, Türkiye’nin çok kıymetli yüklenici firmalarına, orada çalışan personelinden mühendisine kadar her kademedeki vatandaşımıza ve hizmet yolcuğunda bizlere omuz veren tüm Konyalı hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Sefer bizden zafer Allah’tandır” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Selman Özboyacı, Meryem Göka, Mehmet Baykan, Latif Selvi, Mustafa Hakan Özer, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, BBP Konya Vilayet Lideri Seyit Özcan, Konyaspor Başkanı Ömer Korkmaz, rektörler, belediye liderleri, belediye başkan adayları, AK Parti Vilayet ve İlçe Bayan ve Gençlik Kolları Liderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gençlik Meclisi ve Çalışan Gençlik Meclisi üyeleri, lokal ve ulusal basın kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir