Bakan Kirişci: Et fiyatları konusunda spekülatif hareketler var

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, et fiyatları konusunda spekülatif hareketlerin olduğunu belirterek, “Bunlarla ilgili gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz” dedi.

Bakanlıkta medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir ortaya gelen Kirişci, soruları yanıtladı. Barajların doluluk oranına ait soru üzerine yağışlarda düzensizlik olduğunu söyleyen Kirişci, “İstanbul’da barajlarda faal doluluk oranı geçen yıl birebir tarihe nazaran yüzde 16,5 daha az, şu an doluluk oranı yüzde 33,3. Hiç su gelmemesi halinde bile 3,5 aylık muhtaçlığımızı karşılayacak su rezervinin olduğunu belirtmek isterim. Ankara bu hususta daha şanslı, geçen yıl nazaran yüzde 10,7 oranında daha fazla var, doluluk oranı yüzde 18,9. Barajlara su gelmemesi halinde tüm içme suyu talebini 6 aydan daha fazla karşılayacak kapasitemiz var. İzmir’de yüzde 3,6 oranında su bulunuyor, yüzde 19,1 doluluk oranı. Hiç yağış olmaması halinde 7 aylık suyumuz var. Bursa’da yüzde 16,5 maalesef. Hiç su gelmemesi halinde 2 aylık karşılama kapasitesi var” diye konuştu.

Tahıl koridorundan dün prestijiyle 17 milyon ton eserin geçtiğini aktaran Kirişci, bunun dışında bir de kara ve demir yolu ile Avrupa’ya gönderilen eser olduğunu vurguladı.

Rusya’nın elinde yaklaşık 150 milyon tonluk bir eser stoku olduğunu işaret eden Kirişci, “Haklı olarak Rusya bu eserlerini satmak istiyor lakin bu eserlerinin alımını gerçekleştirerek, ambargo listesine dahil olmak istemeyen gemiciler, taşıyıcılar var. Bizim bunu da göz gerisi etmememiz gerekiyor. Yasaklılar listesine girerim diye kaygı edenler var. Önümüzdeki yıllarda bu problem çözülmezse dünyayı daha büyük bir tehlike bekliyor.” diye konuştu.

Et fiyatları

Kirişci, et fiyatlarıyla ilgili soru üzerine de şunları kaydetti:

“Et fiyatları konusunda spekülatif hareketlerin olduğunu gözlemlediğimizin altını çizmek isterim. Bunlarla ilgili gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz. Piyasadaki fiyat artışı konusundan bağımsız olarak tedbiren kasaplık hayvan tedariki irtibatlarının da yapıldığını belirtmek istiyorum. Kimi ülkelerle münasebetlerimiz var, Bosna Hersek bunlardan birisi. Buralardan gelecek olan büyük sayılar değil. Örneğin 1000 tonluk kasaplık hayvan ve siz bu ülkelerle mutabakat imzalamışsınız. Ticaretin belirli kuralları var. Siz benden şunları alırsanız ben de sizden şunları alırım. Ayrıyeten kontratlı besicilik çerçevesinde Et ve Süt Kurumunun 18 bin 500 başa ulaşan bir kontratı var, çiftçilerle de mukavele görüşmeleri devam ediyor.”

Süt fiyatları

Süt fiyatına da değinen Kirişci şöyle devam etti:

Kirişci, Türkiye’nin stratejik eserler konusunda kendi kendine yeten ülkelerden olduğuna dikkati çekerek, “Ayçiçeği konusunda gereksinimimizin yüzde 63’ünü üretebiliyor. Yüzde 37’lik kısmını ithalatla tedarik ediyoruz lakin öteki eserlerde kendi muhtaçlığımızı karşılayabilecek bir üretimimiz var. Ayçiçeği noktasında öbür yağlı tohumlarla birlikte bunu kompanse ettiğimizi ve kendi kendimize yettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Arz güvenliği noktasında bir sorun yoksa fiyatlarla ilgili bir sorun yok.” diye konuştu.

Sokak hayvanları

Sahipsiz hayvanların ötekileştirilmesinin gerçek olmadığını düşündüklerinin altını çizen Kirişci, şunları kaydetti:

“Çip takmayla ilgili bizim bu hayvanları kayıt altına alma üzere teşebbüsümüz oldu. 1 milyon 493 bin 541 hayvan sisteme girdi. 500 bin civarında bir beyanname veren var. Toplamda 2 milyonluk bir sahipli hayvan var diyebiliriz. Bir de sahipsiz hayvanlarımız var. Burada da bir tarafta bunlar bizim canlarımız öbür tarafta da insanlarımızın can ve mal ehemmiyeti. İkisinin dengelenmesi gereken bir süreç. Hayvanlar da şiddete maruz kalıyor, bunu da yok sayamayız. Bu şekil bir durum var. Buradan hareketle de bilhassa Türkiye genelinde bu mevzuya katkı sağlayabilecek paydaşları davet ederek, 29-30 Kasım’da Bolu’da bir çalıştay düzenledik. Ortaya çıkan son durum ile ilgili yol haritası belirlemeye çalışıyoruz. Önemli de bir yol katettik, paydaşlarımızın da katkılarını alıp son biçimini vereceğiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza da bunu arz edeceğiz. İçinde mevzuat düzenlemesi gereken konular varsa onlar için de Meclis tarafında dikkate almamız gerekecek.”

Hayvan barınakları artırılmalı

Kirişci, 8 milyon civarında hayvanın bulunduğunu ve bunun 6 milyonunun kısırlaştırma ve rehabilitasyona tabi tutulması gerektiğini belirterek, kısırlaştırma süreçlerinin kolay olmadığını anlattı. Kirişci, şöyle konuştu:

“Bu süreçler yapıldıktan sonra mevzuatta, ‘aldığınız yere geri bırakacaksınız’ diyor, bu bırakılsın mı bırakılmasın mı? Bırakılmaması gerektiği konusunda bir kanaat varsa mevzuat değişikliği gerektiriyor diye bir fikir var fakat biz çalıştay öncesinde bir çalışma başlattık. İstanbul’u da pilot seçtik. Valiliğimiz ile işbirliği halinde 39 ilçemize Sayın Valimizin bir yazısını gönderdik. Hayvan barınağına gereksiniminiz varsa, bu hayvanların rahat yaşayacağı yer tahsisine hazırız dedik. 39 ilçemizden yalnızca 7’sinden, 4’ü resmi, 3’ü şifai olarak belirtti. Toplam 7 ilçeden geldi. Lokal idarelerimizin bu bahiste aksiyon alması, üzerinde hassasiyetle durması gerekiyor.”

Hayvan barınaklarının artırılması gerektiğine işaret eden Kirişci, “Biz 62 noktada 120 bin hektar alanı bu işe tahsis etmiş durumdayız. Elbette kâfi değil lakin bu kanunun da gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyorum. ABD ve AB sokaklarda sahipsiz hayvan görebiliyor musunuz? Hiçbir hayvan yok bu formda. Bu çalışmaları dikkate alarak yol haritamızı tekrar belirlemiş olacağız.” diye konuştu.

(AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir