Avrupa Parlamentosu, Katarlı yetkilileri kurum tesisine almayabilir

Avrupa Parlamentosu (AP) kurumu sarsan rüşvet skandalının ortaya çıkmasının akabinde Katarlı yetkililerin kuruma ilişkin tesislerden yasaklanması seçeneğini kıymetlendiriyor. 

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Eva Kaili’nin de ortalarında bulunduğu dört kişinin dahil olduğu rüşvet ve para aklama skandalına ait konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, kurumun üst seviye önderlerinin Katarlıların tesisten yasaklanması ve geniş çaplı ıslahat paketi üzerine görüştüğünü söyledi.

Katar, Belçika polisinin 1.5 milyon Euro ele geçirdiği olayla ilgili olduğunu reddetti.

AP parlementerleri, Katar’ın ülkede göçmen çalışanların çalıştırıldığı makus şartlara ait tenkitler karşısında kendilerine fiyatsız seyahatler, Dünya Kupası bileti üzere tekliflerde bulunduğunu söylemişti. Metsola da Dünya Kupası’na davet edildiğini lakin gitmediğini söylemişti. 

Belçika Federal Savcılığı, “bir Körfez ülkesinin” Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik ve siyasal kararlarını etkilediği kuşkusuyla Temmuz ayından bu yana bir soruşturma yürütüldüğünü bildirmişti. Savcılığa nazaran, iddianamede ismi geçen Körfez ülkesinin, Avrupa Parlamentosu’nda siyasi ve stratejik pozisyona sahip şahıslara, “önemli ölçüde para ve değerli hediyeler” sunarak, parlamento kararlarını etkilemeye çalıştığından şüpheleniliyordu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir